Namzetên BDP'ê yên Şaredariyan

BDP'ê di civîna li avahiya xwe ya Amedê de, namzetên Şaredariyên Amed, Herêma Botanê, hin bajarên din û namzetên hevserokatiyê aşkera kir. Hevserokê BDP'ê Selahattîn Demîrtaş namzetên navên wan diyar bûne aşkera kir û anî ziman ku namzetê wan ê ji bo Şaredariya Bajarê Mezin a Mêrdînê Ahmet Turk e.

Di civîna danasîna namzetan a li avahiya BDP'ê ya bajêr de Hevserokê BDP'ê Selahattîn Demîrtaş diyar kir ku namzetê partiya wan ê Şaredariya Bajarê Mezin a Mêrdînê Parlamenterê Serbixwe yê Mêrdînê Ahmet Turk e.

Demîrtaş diyar kir ku namzetê Çewlikê Dr. Îlhan Çakabey, yê Êlihê Sabrî Ozdemîr, yê Şirnexê Serhat Kadirhan, yê Semsûrê Erdal Yavaş, yê Sêrtê Tûncer Bakirhan, yê Elezîzê Mehmet Ozcan û yê Dêrsimê jî Mehet Alî Bûl e.

Namzetên navên wan hatin aşkerakirin wiha ye:

AMED

Bajarê Mezin: Gultan Kişanak / Firat Anli
Bismil: Cemîle Emînoglû
Hênê: Adûrrahman Zorlû / Yekbûn Arslan
Gelê/Egîl: Petek Çapanoglû
Hezro: Guler Ozavci Dorû / Fûat Mehmetoglû
Çinar: Ahmet Cengîz / Rûkiye Eryilmazer
Pîran: Abdûlsamet Bîlgîn / Feyziye Arikan
Pasûr: Metîn Dînar / Sadiye Suer Baran
Lice: Rêzan Zogûrlû
Farqîn: Yuksel Bodakçi / M. Şah Teke
Karaz: Afûllah Kar / Bêrîvan Elîf Kiliç
Çermûk: Cemal Aydin / Prz. Sûna Ûysal
Çingu: Niyazî Yîgît
Baglar: Bîrsen Kaya Akat
Sûr: Seyît Narîn / Fatma Şikbarût
Yenîşehîr: Selîm Kûrbanoglû / Ulku Baytaş
Peyas: M. Alî Aydin / Fatma Arşîmet

ÊLIH

Êlih: Sabrî Ozdemîr / Gulîstan Akel
Balpinar: Eşder Sarigul
Qûbîn: Mûstafa Ozturk
Îkîkopru: Osman Karabûlût
Kercews: Abdulkerîm Kaya / Zeynep Odûncû
Heskîf: Mûrat Tekîn
Hezo: M. Raşît Haşimî / Rahşan Çarboga
Bekîrhan: Selahattîn Bûlat
Qabilcewaz: Kûdbettîn Yildirim

ÇEWLIK

Çewlik: Dr. Îlhan Çakabey / Zarîfe Karasûngûr

Sancak: Ahmet Balaman
Kanîreş: Bûrhan Karabûlak / Asiye Kiliç
Gêxî: Hasan Hayrî Alkan
Bongilan: M. Şîrîn Yilmaz
Xolxol: Cengîz Goksel
Çêrme: Dogan Açig
Azaxpêrt: Cevat Akengîn

DÊRSIM

DêrsiM: M. Alî Bûl / Nûrhayat Altûn
Akpazar: Huseyîn Çetînkaya
Mazgêrd: Meral Gundogan / Dr. Alî Riza Kut
Qisle: Yûsûf Çinar
Pulur: Mûstafa Sarigul
Pilemûriye: Alî Riza Dalkiliç

SÊRT

Sêrt: Tûncer Bakirhan / Belkis Epozdemîr
Gokçebag: Serhat Çîçek
Hawêl: Alî Aydin
Atabagi: Mûammer Canbûlat
Ziyaret: Enes Cengîz
Kayabaglar: Şemsettîn Bektaş
Begendîk: Dijwar Olaş
Dihê: Huseyîn Kiliç / Eda Kîlîs
Misirc: Nejat Yilmaz / Hatîce Gulsen
Berwarî/Xezxêr: Dr. Ferhat Yasan
Şêrwan: Dr. Zekî Şendûryildiz

MÊRDÎN

Bajarê Mezin: Ahmet Turk / Hafîze Aymelek
Dêrik: Sebahat Çetînkaya
Qoser: Îsmaîl Asi / Leyla Salman
Şemrex: Nejla Yildirim
Nisêbîn: Sara Kaya
Mehsert: Suleyman Tekîn / Gulbîn Ozmen
Stewr: M. Aydin Alokmen / Gûrbet Tekîn
Rişmil: Nîlufer Elîk Yilmaz

ŞIRNEX

Şirnex: Prz. Sehat Kadirhan / Ozlem Onûklû
Balveren: Abdulcelîl Bayram
Qesrîk: Abdûllah Kultur
Cizîr: Leyla Îmret
Elkê: Seyran Argan / Sevgî Abî
Basan: Agît Aktûg / Evîn Îgdî
Findik: Ahmet Ece
Hezex: Hîkmet Demîr / Nevîn Oyman
Karalar: Kerîm Ozkan
Sirtkoy: Ahmet Abay
Silopî: Emîne Akça
Başverîmlî: Rabîa Tekas
Çalişkan Seyfettîn Kaplan
Gorumlu: Gafûr Ruzgar
Qilaban: Zeynep Uren
Hîlal: Fevzî Kara / Yildiz Dalmaş
Şenoba: Faysal Babat
Ûzûngeçît: Hesîn Aydemîr

ELEZÎZ

Elezîz: Mehmet Ozcan

Uçocak: Azîz Dogan
Dep: Bûrhan Kocaman
Sarican: Bekîr Polat
Qowanciyan: M. Hayrî Aydogdû
Yazikonak: Halef Ortaç
Yûrtbaşi: Cahît Alan
Akçakîraz: Derbas Sogut
Guleman: Orhan Yilmaz
Maden: Ridvan Tekîn

DÎLOK

Ereban: Haci Ateş
Qarqamiş: Saît Bûdak
Îslahiye: Dîlbaz Gokalp
Nûrdagi: Şahîn Erdogan
Şahînbey: Mehmet Aydin
Şehîtkamîl: Bozan Karayilan
Yavûzelî: Hasan Uzumcu

SEMSÛR

Semsûr: Erdal Yavaş
Komur: Huseyîn Yûka
Bêsnî: Şevket Korkmaz
Sûvarli: Sînan Kaya
Çakirhoyuk: Haci Dogan
Çêlikhan: Mehmet Unal
Kolîk: Mehmet Polat
Pinarbaşi: Mehmet Çalgan
Balyan: Riza Buyukkaya
Şambayat: Azîz Ogûz
Aldûş: Bîlal Toktamiş
Sergol: Abdûrrahman Tekkupelî

MERSÎN

Akdenîz: Yuksel Mûtlû
Toroslar: Bederttîn Gundeş

KONYA

Cîhanbeylî: Prz. Enver Kuçukyildiz
Kûlû: Mûstafa Çakir, Esîn Akgul